Tlač risografom – Risografické štúdio a dielňa Hibernant

Tlač risografom

Ste grafik, dizajnér alebo kreatívec, ktorý zvažuje tlač risografom? Chcete vedieť, či je pre vás vhodná práve táto technika? Prečítajte si viac o špecifikách tlače risografom.

Risograf (risograph) je výkonný tlačový duplikátor, ktorý využíva pretlač intenzívne žiarivých farieb. Paleta jeho farieb je špecifická podobne ako pri pantone farbách, takže výsledok pôsobí rafinovanejšie ako štandardizovaná škála CMYK. Aj vďaka týmto vlastnostiam si ho obľúbila komunita kreatívcov a inštitúcie či organizácie, ktoré si dajú záležať na originálnych tlačovinách. Umelcom a dizajnérom ponúka risograf (risograph) možnosť vytvoriť autorskú sériu grafík alebo kníh/zinov, ktoré sa komunite priateľov rozdávajú oveľa ľahšie ako originálne kresby a maľby, alebo sa dajú využiť ako osobný merch.

Technické informácie:

Risograf (risograph) je svojím charakterom a technológiou veľmi blízky sieťotlači. Každú farebnú vrstvu vytvára samostatne. Jeho výstup je v „diamantovom“ rastri 40 -150 lpi (novinová tlač +- 70 lpi, jednotka lpi – line per inch vyjadruje jemnosť/rozlíšenie tlače) alebo v grain touche režime – veľmi jemné bodky.

Ako upraviť predlohu pre tlač:

Predlohu je vhodné mať v čiernobielom pdf s plným bielym pozadím. Podklady, ktoré sú na papieroch môže risograf (risograph) priamo doskenovať do veľkosti A3, a podobne ako kopírka má kvalitné podanie grafitovej ceruzky.

Jeho veľkou výhodou je ekologickosť. Tlačí farbami na báze sójového oleja a s nízkou spotrebou energie. Tieto farby nikdy úplne nevytvrdnú, preto sú intenzívne plochy alebo plné sútlače citlivé na oter.

Každý výsledok je originál, pretože do veľkej miery závisí od nastavenia tlačiarne. Z rovnakého pdf môžete mať veľmi rozdielne tlačové výstupy, preto preferujeme tlačenie v prítomnosti autora/ky. Týmto spôsobom nás to baví najviac. Ak to nie je možné, autorom vždy posielame fotografie z testovacích nátlačkov. Pri sútlači vznikajú jemné odchýlky farebných vrstiev. Z nášho pohľadu sú akceptovateľné do jedného milimetra.

Náklad grafík značíme z rubovej strany pečiatkou /printed by hibernant.net/  + datovanie ceruzkou, táto signatúra má veľkosť približne 2x2cm.